דירות אורבניות הן לרב דירות קטנות

לא פעם, לגור בתל אביב זה גם אומר לגור בסביבת מגורים עשירה ומעשירה שבאה על חשבון שטח ומרחב מחיה ועל הנקודה הזו, מבחינה עיצובית, יש לתת את הדעת.

בחללי מגורים מוגבלים בשטח, כמקובל בדירות אורבניות רבות, כל סנטימטר קובע! לכן, יש לנצל כל קיר ופינה לטובת פונקציה נדרשת בבית ויש לתכנן את החלל בחכמה ובמלוא היצירתיות.

יחד עם זאת, תמיד יש לזכור שלמרות שתכנון פונקציונלי הוא המפתח לניצול מיטבי של חללים קטנים, הרי שבשום מקרה, הפונקציה לא צריכה לבוא על חשבון הסטייל והאופי של הבית.

 

קסמה של העיר הלבנה

נדמה שאין סגנון בנייה המזוהה כל כך עם עיר בעולם כפי שסגנון ה"באוהאוס" מזוהה עם העיר תל אביב.

הבאוהאוס, או 'הסגנון הבינלאומי' בשמו המדויק, פותח בבית הספר לאדריכלות ועיצוב 'באוהאוס' שפעל בגרמניה בין שתי מלחמות העולם. מבית ספר זה יצאה הבשורה של סגנון מודרניסטי בעל קווים נקיים ועם אפס קישוטיות שדוגל בפשטות ובפונקציונאליות.

מבני הבאוהאוס בתל אביב נבנו החל משנות ה- 30 של המאה הקודמת. בעלייה החמישית מגרמניה עלו לארץ אדרכילים מודרניסטים רבים, חלקם בוגרי בית הספר 'באוהאוס', והם חוללו מהפכה בהשליטם את הסגנון הבינלאומי בתל אביב.

כיום נמצאים בעיר למעלה מ- 4000 מבני באוהאוס ב- 4 מתחמים עיקריים, שיחד מהווים את אזורי 'העיר הלבנה'. בשנת 2003 הכריז אונסק"ו על העיר הלבנה של תל אביב כאתר מורשת עולמית לסגנון הבינלאומי.

זה שנים שסגנון זה זוכה לעדנה מחודשת, הן בזכות תכניות שימור מקיפות של עיריית תל אביב למבנים קיימים בעיר והן בזכות בנייה חדשה של פרויקטים בסגנון זה.

 

באוהאוס שיק

למרות שהבאוהאוס ידוע בעיקר כסגנון אדריכלי, הרי שהוא עסק גם בתחומים של עיצוב פנים, עיצוב רהיטים, כלי בית ומשחקי עץ – תחומים שנלמדו בבית הספר עוד לפני שמקצוע האדריכלות נלמד בו.

הדבר המדהים ברהיטים ופריטים בסגנון הבאוהאוס, הוא שהמדובר בפריטים שהם מודרניים ו-וינטג' בעת ובעונה אחת!

כמו כל פריט וינטג' יש ביכולתם להאיר כל חדר ולהכניס ים של נשמה לחלל.

כמו כל פריט מודרני שהוא קליל, אוורירי ונקי מבחינה עיצובית (עד מינימליסטי) פריטי באוהאוס הם נוחים, פונקציונאליים ומתאימים לדירות אורבניות מאותגרות שטח.

אני סבורה שכהומאז' לעיר המפוארת, כל דירה תל אביבית בין אם היא מצויה במבנה באוהאוס ובין אם לאו, צריכה תיבול של "באוהאוס שיק", שהוא ממאפייניה הבולטים של העיר, וכך לאפשר לרוח התל אביבית להמשיך להתקיים ולפרוח.